Jedną z metod antykoncepcji, która uznawana jest za najskuteczniejszą w porównaniu do innych tradycyjnych metod, jest wazektomia. Wymaga od mężczyzny poddania się krótkiemu zabiegowi wchodzącemu w zakres urologii estetycznej, który polega na przecięciu nasieniowodów i zabezpieczeniu ich końców. Taka procedura ma na celu uniemożliwienie ich ponownej rekanalizacji i transportu plemników do nasienia. Cała procedura trwa około 30 minut i jest poprzedzona wywiadem medycznym z pacjentem. Warto jednak dowiedzieć się, jak ona przebiega, jak wygląda rekonwalescencja po jej przeprowadzeniu oraz ile czasu potrzeba na pełny powrót do zdrowia po jej wykonaniu.

Jak wygląda zabieg wazektomii?

Zabieg, jakim jest wazektomia, jest zaliczany do zabiegów urologii estetycznej. Zanim zostanie wykonany, lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentem i upewnia się, że jego stan zdrowia pozwala na wazektomię. Następnie podawane jest miejscowe znieczulenie. Gdy zaczyna działać, u pacjenta wykonuje się niewielkie nacięcie umożliwiające podwiązanie nasieniowodów. Nacięcie na skórze moszny jest niewielkie i ułatwia umieszczenie narzędzia chirurgicznego wewnątrz tkanek. Kolejnym etapem jest usytuowanie końców nasieniowodów w fałdach worka mosznowego. Dzięki temu zabezpiecza się je przed ponowną rekanalizacją i zrośnięciem się. Ostatnim elementem całej procedury jest założenie opatrunku.

Czego można spodziewać się podczas rekonwalescencji?

Mimo iż zabieg wazektomii nie jest skomplikowany i czasochłonny, powinna po nim nastąpić rekonwalescencja. Pacjent zaraz po zabiegu może odczuwać miejscowe dolegliwości bólowe. W zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta, może on utrzymywać się nawet do kilku tygodni po przeprowadzeniu całej procedury. U niektórych mężczyzn zauważalny jest miejscowy siniak, krwiak, obrzęk lub zaczerwienienie. Przeważnie po kilku dniach wspomniane zmiany zanikają.

 

To bardzo ważne, by w czasie rekonwalescencji systematycznie zmieniać opatrunek i dbać o to, by rana była prawidłowo oczyszczona. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko pojawienia się infekcji.

Na co zwracać uwagę po zabiegu?

Po wazektomii pacjent powinien o siebie odpowiednio zadbać. Zazwyczaj może powrócić do swojej codziennej aktywności, aczkolwiek musi wykazać się większą ostrożnością i pamiętać o trosce o swoje zdrowie. Jedną z pierwszych kwestii jest wspomniany opatrunek. Należy nosić go przez dwa dni po zabiegu, by zabezpieczyć ranę przed zabrudzeniem i podrażnieniem np. przez noszone ubrania. Zakłada się także specjalną bieliznę uciskową. Jeżeli pojawią się dolegliwości bólowe, można zastosować miejscowo zimne okłady.

 

Istotne jest, by w ciągu 24 godzin po zabiegu nie spożywać alkoholu. Ma on bowiem działanie rozrzedzające krew i negatywnie wpływa na proces gojenia. Ważne, by rana pozostała sucha.

 

Mężczyźni po wazektomii powinni przez kilka pierwszych dni zrezygnować z gorących kąpieli i zastąpić je szybkim prysznicem. Należy także przez siedem dni zaprzestać takiej aktywności fizycznej, jak pływanie. Wskazana jest również kilkudniowa wstrzemięźliwość seksualna.

 

Czy pacjent, który poddaje się wazektomii, może otrzymać zwolnienie lekarskie? Taka możliwość istnieje, a lekarz ma prawo wystawić zwolnienie na okres od dwóch do siedmiu dni. Czas ten zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb pacjenta, jak i metody zastosowanej do wykonania wazektomii.

Ile czasu należy przeznaczyć na rekonwalescencję po wazektomii?

Średni czas rekonwalescencji i pełnego powrotu do zdrowia to około 14 dni. Po tym czasie pacjenci często powracają do aktywności sportowej i rutynowego funkcjonowania, jak przed zabiegiem. Jeśli natomiast chodzi o upewnienie się, czy procedura przyniosła oczekiwane rezultaty, należy odczekać 2-3 miesiące i wykonać test na obecność plemników w nasieniu.

 

Wazektomia to zabieg, który w większości przypadków jest jednorazowy i nie wymaga powtórzenia. Jeżeli zastanawiasz się nad jego wykonaniem, możesz omówić to na konsultacji z lekarzem w Klinice Novoderm w Łodzi.

Comments are closed.