Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego (samochodu osobowego i ciężarowego, skutera, quada czy przyczepy) jest prawnie zobowiązany do corocznego ubezpieczania swojego mienia. Składka za ubezpieczenie OC wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Szansą na obniżenie ponoszonych każdego roku kosztów są specjalne zniżki. Komu przysługują zniżki na ubezpieczenie samochodu? Sprawdź!

Tańsze ubezpieczenie samochodu dla przezornych kierowców

Ubezpieczenie samochodu nie musi być drogie. Towarzystwa ubezpieczeniowe  oferują swoim klientom specjalne upusty pozwalające zaoszczędzić niemałą kwotę każdego roku. Prawo nie narzuca konkretnych działań w tym zakresie – każda firma ma swobodę w ustalaniu wysokości składek i zniżek. Na wysokość upustu mają wpływ dwa główne czynniki: doświadczenie kierowcy oraz bezszkodowa jazda. Do wyliczania procentowego rabatu służy system bonus-malus umożliwiający klasyfikację kierowców na podstawie wyrządzonych dotychczas szkód. Przeważnie jeden rok użytkowania samochodu bez żadnej stłuczki oznacza 10% zniżki na OC. Standardowo zniżka może wynieść maksymalnie 60% (niektóre towarzystwa podnoszą limit nawet do 80%). Spowodowanie kolizji oznacza utratę przywilejów. W przeciwieństwie do samej polisy OC, rabaty przypisane są do konkretnego kierowcy, a nie do pojazdu.

W jaki inny sposób możesz zaoszczędzić?

Na wysokość składki za OC wpływa wiele czynników: wiek i doświadczenie kierowcy oraz parametry samochodu (marka i model, rok produkcji, moc, pojemność silnika). Aby nie przepłacać, warto wnikliwie prześledzić ofertę różnych towarzystw. Nieocenioną pomocą  w szukaniu najtańszego wariantu są internetowe kalkulatory. Co ciekawe, rozłożenie płatności na raty zazwyczaj oznacza dodatkowe koszty.

Comments are closed.