Okna o nietypowym kształcie lub ustawieniu bywają problematycznym elementem wystroju. Na szczęście istnieją osłony okienne, które pozwalają je zasłonić, a jednocześnie prezentują się wyjątkowo estetycznie. Dowiedz się, jakie rolety wykorzystać, aby zasłonić skośne okna. 

Okna skośne – jak je zasłonić?

Skośne okna, zwane również oknami dachowymi, wymagają odpowiedniego sposobu zasłonięcia. W tym przypadku nie sprawdzą się tradycyjne zasłony ani firanki. Nie przylegałyby one bowiem do szyby, tylko zwisałyby równolegle do podłogi, tworząc przerwę, przez którą światło i tak dostawałoby się do wnętrza. Z tego powodu konieczne jest zastosowanie innego rozwiązania. Świetnie sprawdzają się w tym celu rolety materiałowe. Niektóre z nich są wprost stworzone do zasłonięcia skośnych okien. 

Zalety rolet okiennych

Rolety są bardzo ważnym elementem aranżacji. Pełnią one głównie funkcje praktyczne. Przede wszystkim pozwalają zaciemnić pomieszczenie, dzięki czemu w nocy chronią przed światłem lamp ulicznych, a w dzień przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz. Ponadto zapewniają one prywatność. Jest to szczególnie istotne w przypadku mieszkań w blokach położonych blisko siebie czy też tych na parterze, jak i w domach jednorodzinnych. Okna skośne są szczególnym przypadkiem. Zazwyczaj znajdują się one na poddaszu, przez co pomieszczenie jest narażone na wysokie temperatury. Możliwość zasłonięcia okien znacznie poprawia komfort życia, zapewniając chłód i ciemność, kiedy jest potrzebna. 

Okna skośne – rolety plisowane

Rolety, które są wprost stworzone do okien dachowych, to rolety plisowane. Różnią się one od zwykłych rolet tym, że po złożeniu nie zwijają się w rulon. Zamiast tego materiał układa się w charakterystyczną harmonijkę. Jest to możliwe dzięki usztywnieniu materiału i nadania mu tego kształtu. Kolejną różnicą jest sposób sterowania. W roletach plisowanych nie występuje system łańcuszkowy. Odsłania się je i zasłania za pomocą uchwytów, które znajdują się na górnej i dolnej części rolety. Sprawia to, że można dowolnie regulować stopień naświetlenia pomieszczenia i zasłonić tylko wybraną część okna. 

Rolety plisowane są przymocowane do okna za pomocą prowadnic. Sprawia to, że materiał przylega do szyby, dzięki czemu nie powstają prześwity. Stanowią więc idealne rozwiązanie dla okien skośnych o dowolnym kształcie.

Rolety plisowane – jakie wybrać?

Rolety plisowane występują w różnych wariantach. Wiele zależy od wyboru tkaniny. Może ona być całkowicie zaciemniająca, częściowo odbijająca światło lub rozpraszająca promienie. Ten pierwszy rodzaj sprawdzi się najlepiej w sypialni, gdzie ciemność ułatwia zasypianie i chroni przed zbyt wczesną pobudką o wschodzie słońca. Rolety bardziej przezroczyste natomiast są dobrym wyborem do łazienki, gdzie zapewniają jednocześnie prywatność i dostęp do naturalnego światła. Dobrze mogą się sprawdzić również w salonie lub gabinecie. 

Rolety plisowane – na co zwrócić uwagę?

Wybierając rolety plisowane do swojego mieszkania lub domu poza stopniem zaciemnienia tkaniny warto zwrócić uwagę również na inne czynniki. Przede wszystkim należy postawić na produkty najwyższej jakości, takie jak te ze sklepu Rolety-Żaluzje-Katowice.pl. Warto także dobrać je w taki sposób, aby pasowały do reszty wnętrza. Dobrym wyborem są rolety, których kolor zbliżony jest do koloru ścian. 

Comments are closed.