Emigracja zarobkowa dzisiaj znacząco różni się od sytuacji sprzeda dekady czy dwóch, kiedy młodzi Polacy wyjeżdżali za granicę w celu dorobienia. Wtedy wyjazdy te najczęściej trwały kilka miesięcy, mogły być związane z pracą przy zbiorach. Dzisiaj coraz więcej Polaków o wyższych kwalifikacjach wyjeżdża na stałe, najczęściej do Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Dlaczego kusi nas praca za granicą?

W przypadku specjalistów i osób z wyższym wykształceniem najczęściej podawanym argumentem wyjazdu są oczywiście zarobki – na analogicznych stanowiskach mogą oni zarobić wielokrotność polskiej pensji. Polscy pracownicy wspominają również o możliwościach nieodpłatnych szkoleń i kursów, które najczęściej organizuje sam pracodawca. Praca za granicą pozwala na podnoszenie kwalifikacji, uczestnictwo w ciekawych projektach, pracę w międzynarodowych zespołach, nawiązywanie nowych znajomości.

Co musimy wiedzieć o rozliczeniu podatkowym w Niemczech?

Rozliczenie dochodu z Niemiec jest tak samo istotne jest rozliczanie się z polskim fiskusem. Warto mieć na uwadze, że niemieckie przepisy dają nam nawet do 4 lat wstecz na rozliczenie podatku. Rozliczając się w Niemczech po raz pierwszy zostanie nam przydzielony tzw. Steuernummer, czyli indywidualny numer identyfikacji podatkowej. Podczas rozliczenia pamiętajmy również o naszym identifikationsnummer – jest to numer przyznawany każdej osobie przy okazji zameldowania w Niemczech. Chcąc odebrać zwrot z podatku konieczne okaże się rozliczenie zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Czas zwrotu uzależniony jest zasadniczo od tego, jaki zawód w Niemczech wykonujemy, gdyż dokumenty, w zależności od wykonywanej pracy, trafiają do innych urzędów. Warto wiedzieć jednak, że zwrot może być na naszym koncie już po 3-4 tygodniach od daty złożenia wniosku!

Comments are closed.

zobacz rs-gisor.org iemakessupper.com