Kompletowanie stroju narciarskiego nie jest prostym zadaniem. Trzeba zwrócić uwagę na to, jakie się kupi narty, jaki się będzie miało kask, czy też, jaką założy się kurtkę. Wszystko to jest oczywiście bardzo ważne, lecz nie można zapominać o jeszcze jednym ważnym szczególe – jakie się wybierze buty narciarskie. Z jakiego powodu są one tak ważne, a także jak je wybrać?

Dlaczego buty narciarskie są tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się do tego, w jaki sposób wybrać buty narciarskie, najpierw warto się zastanowić, z jakiego powodu jest to tak ważny element wyposażenia narciarza i dlaczego tak naprawdę nie można kupić pierwszej z brzegu pary i nimi się cieszyć na stoku?

Buty na narty są niezwykle istotnym ze względu na bezpieczeństwo i komfort jazdy elementem wyposażenia narciarza. Są jedynym połączeniem z nartami, więc odpowiadają za kierunek jazdy, lecz również za to, jak narty będą reagowały na ruch ciała, czyli na precyzję jazdy. Kiepsko dobrane mogą być niewygodne, a także niebezpieczne.

Na co zwracać uwagę, wybierając buty na narty?

Jak zatem widać, w przypadku kupowania butów narciarskich nie ma żartów i powinno się wybierać jedynie te najlepsze. Co to jednak oznacza? Jakie buty można nazwać najlepszymi? Czy są jakieś ich konkretne cechy, które wpływać będą na to, jak dobrze będą one pracowały na stoku?

Wybieranie butów narciarskich warto zacząć od zupełnych podstaw, czyli np. od dobrania ich odpowiedniego rodzaju. Buty tego typu różnią się nieco w zależności do swojego przeznaczenia. Inną budowę będą miały buty do skoków, inną do biegów, a jeszcze inną do zjazdów. Co więcej, poleca się wybranie odpowiedniej sztywności butów, ponieważ będzie ona wpływała na to, jak szybko buty będą reagowały, lecz również na to, jak będą one wygodne.

Ostatnią z istotnych spraw dotyczących wyboru butów na narty jest ich jakość wykonania. Wiele osób nie przykłada do tego wiele uwagi i kupuje takie model, które są zwyczajnie najtańsze. Jest to jednak duży błąd, ponieważ w przypadku butów na narty jakość wykonania przekłada się nie tylko na ładny wygląd i dużą wytrzymałość, lecz również na stabilne i pewne działanie, co może oznaczać odpowiednie bezpieczeństwo jazdy.

A może wypożyczyć?

Nie da się ukryć, że buty na narty są dość kosztownym elementem wyposażenia. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób, zamiast kupować, woli po prostu na stoku wypożyczyć je wraz z nartami. Czy to dobry pomysł?

Choć wypożyczanie nart jest świetnym pomysłem to jednak wypożyczanie butów już niekoniecznie, ponieważ buty są zwyczajnie zbyt osobiste. Nie chodzi tu nawet o higienę, lecz przede wszystkim o fakt, że buty muszą być idealnie dopasowane. Trudno o takie dopasowanie w modelu z wypożyczalni.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/buty-narciarskie-cat-18.

Comments are closed.